Lütfen Bekleyiniz...
Organik Topraklar
Organik Tarım Bilgi Bankası
Organik Tarım Nasıl Yapılır

Organik tarım yapmak isteyen üretici kendi kural ve geleneksel çalışma biçimiyle hareket etmemelidir. Toplumdaki hemen hemen her ferdin organik tarımı yorumlaması bile farklıyken, uygulama alanını düşünmek üretim kaosuna sebebiyet verebilir. Organik Tarım yaparken dikkat edilmesi gereken faktörler; üretim yapmak için kullanılan toprak ve toprağın çevre koşulları, toprağa ekilecek tohum,  üretim aşamasında kullanılan gübre, ve herhangi bir böceklenme durumunda kullanılan ilaçtır.

 

Organik tarıma başlarken gerekli hassasiyetler gösterilerek yol alınmalıdır. Öncelikle ürünün yetiştirileceği toprak ilk faktördür; kullanılacak toprak ne kadar iyi olursa bir o kadar sağlıklı adımlar atılır. Toprağın; 2 yıl boyunca kimyasal gübre, ilaçlama fungusit, insektisitlerin kullanılmamış olması önemlidir. Dahası toprakta kimyasal atıklar olmaması ve toprağın işlenmemiş olması gerekir. Ürünü yetiştirdiğimiz toprak kadar, çevrede önemli bir faktördür. Çünkü çevredeki olumsuz bir koşuldan toprakta etkilenir.  Bu durumda toprağın; ağır sanayi tesisleri, konvansiyonel tarım yapılan bölgeler, işlek anayolları gibi toprağın ve ürünün etkileneceği faktörlerden uzak olması gerekmektedir.

 

Organik tarım için toprak kadar toprağa ekilecek olan tohum seçiminde de hassasiyet gösterilmelidir. Tohumun; genetik değişikliğe uğramamış ve organik tohum olması gerekmektedir. Günümüz koşullarında ise organik tarım yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı için için istenilen kalitede tohumun tedarik edilmesi zordur. Dolayısıyla tohumun konvansiyonel tarım işletmelerinden temin edilerek, temiz tohumların kullanılmasına da yönetmenlik tarafından izin verilmektedir. En önemli unsur tohumun genetik modifikasyona uğramamasıdır. Bunun dışında tohumun melez veya hibrit olma durumları tohumun organik olmasını bozmamaktadır.

 

Organik tarım yapılırken toprak ve tohum seçimi kadar önemli bir diğer etken gübre kullanımıdır. Toprakta zararlı etki bırakacak kimyasal gübre kullanımdan kaçınılmalı, toprak verimliliğini sağlamak için organik gübreleme yapılmalıdır. Organik gübrede amaç ekilen ürünün sağlıklı ve dengeli büyümesi için ortam sağlamaktır. Bu konuda kullanımına müsaade edilen maddelerin bazıları; kompost, organik atıklar ve ahır gübresidir.


Organik tarımda yukarıda bahsedilen toprak ve tohum seçimi ve gübrelemenin yanında kullanılan ilaç hassasiyet gerektirir. Zaman zaman yetiştirilen ürün böceklenme yapabilir. Bu durumun kötü sonuçlanmaması için kültürel yada biyoteknik  tedbirler alınır. Alınan önlemlere rağmen risk faktörü ortadan kalkmadıysa onca emeğin heba olması söz konusudur. Bu durumlarda Organik Tarım Yönetmeliği’nin izin verdiği maddeler ve temiz prepatlar kullanılabilir. Bu prepatlardan bazıları; tütün suyu, sarımsak suyu ve arap sabunudur. Bu şekilde bitki ömrü korunma altında tutulmalıdır.

 

Genel olarak organik tarım denilince akıllara hiç tarım ilacı kullanılmadan yetiştirilen ürün gelir. Organik ürün yetiştirmek isteyen üretici için baz alması gereken temel nokta Organik Tarım Yönetmeliği’dir. Yönetmenliğe göre hareket ettiğinde konu hakkında daha bilinçli üretim yapacaktır. Tüm bunlara ek olarak üretilen ürünün organik olduğu tescillenirse, ekonomik gelir elde etmesi kolay olur.